INFO      KONTAKT
PLEJADY
Menu
Październikowy RÓJ METEORÓW


Meteory z gwiazdozbioru Oriona



Rysunek przedstawia położenie punktu, z którego zdają się w drugiej połowie października "wylatywać" meteory z roju Orionidów. Są one związane ze znaną kometą Halley'a.



W nocy z 20 na 21 października warto spojrzeć na niebo. Wtedy właśnie powinno się na nim pojawiać najwięcej meteorów z roju Orionidów. Inne noce także przynieść mogą ciekawe obserwacje, gdyż rój jest aktywny przez cały październik. Radiant znajduje się w miejscu zaznaczonym na rysunku, w lewym górnym rogu gwiazdozbioru Oriona. Wszystkie meteory z roju zdają się wybiegać z tego miejsca nieba (nie zaczynają kreślenia śladów w radiancie, ale przedłużenia ich torów lotu przez radiant przechodzą. W ciągu godziny pojawia się zwykle około 20-30 zjawisk. W tegorocznych obserwacjach będzie niestety przeszkadzał Księżyc w ostatniej kwadrze świecący na tle sąsiedniego gwiazdozbioru Bliźniąt. Zachęcamy do obserwacji

Zajęcia
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w środy na 8 godzinie lekcyjnej (14:20 - 15:05), w sali 19. Opiekunem koła jest pani Grażyna Dereń - Jamnicka.
Copyright by www.d4u.glt.pl