HOME   O NAS   KONTAKT
PLEJADY
Menu
Loty na Księżyc


Księżyc jest na razie jedynym globem oprócz Ziemi, na którym przebywał człowiek. Gdy 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Edwin Aldrin wylądowali na Księżycu, założenie stałej bazy na Srebrnym Globie wydawało się kwestią najbliższych lat. Tak się jednak nie stało - brak akceptacji dla wysokich kosztów dalszej eksploracji Księżyca spowodał cięcia budżetowe i rezygnację z tych ambitnych planów.
19 grudnia 1972 roku wrócili na Ziemię jak dotąd ostatni ludzie, którzy chodzili po powierzchni Księżyca.
W wielu krajach trwają przygotowania do powrotu na Księżyc. W agencjach kosmicznych Stanów Zjednoczonych, Japonii i Chin projektowane są przyszłe pojazdy załogowe i bazy księżycowe. Również przedsiębiorstwa prywatne i organizacje pozarządowe przygotowują się do komercyjnej eksploracji Srebrnego Globu. Być może już wkrótce ludzie znowu staną na powierzchni Księżyca.



   

Księżyc jest chyba najlepiej poznanym przez człowieka
Ciałem niebieskim jest również bardzo wdzięcznym
obiektem do fotografowania


Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny - maksymalnie 1 godzina i 40 minut. Obliczono, że między 1207 Rokiem p.n.e., a 2162 rokiem naszej ery, czyli w okresie 3369 lat, wypadnie 8000 zaćmień Słońca i 5200 zaćmień Księżyca. Zatem średnio na 3 zaćmienia Słońca przypadają 2 zaćmienia Księżyca. Ludzie często sądzą, że zaćmienia Słońca obserwuje się rzadziej niż zaćmienia Księżyca. To nieprawda! W ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a w sprzyjających warunkach cztery. Natomiast rokrocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe). Jednak dla danego miejsca obserwacji zaćmienia Księżyca widoczne są częściej niż zaćmienia Słońca. Powodem jest fakt, że to ostatnie zjawisko jest widoczne tylko w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych. Natomiast zaćmienie Księzyca widać wszędzie tam, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.

Najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca obecnego stulecia nastąpi w 27.07.2018 roku. I trwać będzie 103 minuty.


Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny - maksymalnie 1 godzina i 40 minut. Obliczono, że między 1207 rokiem p.n.e., a 2162 rokiem naszej ery, czyli w okresie 3369 lat, wypadnie 8000 zaćmień Słońca i 5200 zaćmień Księżyca. Zatem średnio na 3 zaćmienia Słońca przypadają 2 zaćmienia Księżyca.
Księżyc Ziemi
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w środy na 8 godzinie lekcyjnej (14:20 - 15:05), Zajęcia odbywają się w sali 19. Opiekunem koła jest pani Grażyna Dereń - Jamnicka.
Copyright by www.d4u.glt.pl